Acer palmatum ´Sango-kaku´ - javor dlanitý (acepalsan)
Identifikace
Acer palmatum ´Sango-kaku´ javor dlanitý
Aceraceae javorovité
Popis
Původ:Původní druh má přirozené rozšíření v Japonsku, Koreji a Číně, kde roste v podhorských a horských lesích ve výškách od 600 do 1500 m n.m. Klasická odrůda pěstovaná již od poloviny 18. století.
Habitus, velikost, věk, kořenový systém:Vystoupavě větvený keř až vícekmenný strom s bujnější korunou, starší stromy vytváří elegantní patrovitou strukturu. Roční přírůstek je 30 až 60 cm, výška kolem 20. roku po výsadbě 4 až 5 m, v 50. letech může dosáhnout v našich podmínkách výšky 6 až 7 m a šířky přes 5,5 m, starší stromy přirůstají již velmi pozvolna.
Listy, květy, plody:Listy jsou střední, 5-7- laločnaté, se středními zářezy do 1/2 až 2/3 listové báze a mají v průměru 8-12 cm. Po vyrašení na jaře jsou listy jasně žlutavě zelené s růžově červenými okraji, v létě sytě zelené s lehkým načervenalým okrajem; na podzim pak vybarvují do zářivě žluto-oranžové barvy. Výhony a starší větve jsou nápadně korálově červené, čímž vzniká zajímavý kontrast s listy a po opadu listů vyniká celková textura koruny. Květy jsou drobné purpurové a vyrůstají v chocholících.
Nároky, význam, využití:Půda kvalitní, výživná vlhčí ale přiměřeně propustná, mírně kyselá. Japonské javory nesnáší půdy vysychavé a stejně tak těžké a zamokřené. Stanoviště nejlépe chráněné v závětří s mírným přistíněním od jihu. Vyžadují stanoviště s přirozeně vlhčím mikroklimatem nejlépe poblíž vodních nádrží či potoků.

Použití: Nepřehlédnutelná dominanta zahradních úprav vhodná především do chráněných zákoutí, při vhodně zvolených podmínkách působivá dominanta, v zahradních úpravách s asijským motivem; klasická odrůda vhodná jako kosterní dřevina - skupinová výsadba.
Původní druh
Acer palmatum