Dendrocalamus giganteus - bambus obrovský (dengig)
Identifikace
Dendrocalamus giganteus bambus obrovský
Poaceae lipnicovité
Popis
Původ:Barma a přilehlé oblasti – východní Bangladéš, Ásám, Bhútán, jihozápadní Čína, západní Thajsko, pevninská část Malajsie
Habitus, velikost, věk, kořenový systém:Vzrůst: Vytrvalá dřevnatějící tráva
Výška: 25 - 35 m

Listy, květy, plody:Olistění: Listové pochvy jsou opadavé, kožovité, červenavé a pýřité. Listy jsou jednoduché a střídavé, řapíkaté, stálezelené, různé velikosti – dlouhé 15–60 cm a široké 3–10 cm, se souběžnými žilkami a téměř rovnoběžnými okraji
Květ: Květenství je latovité, složené z nepravých klásků 4–12(–25) cm dlouhých; klásky jsou 5–8květé, se žlutými prašníky a fialovými bliznami.
Plod: Plody jsou podobné obilným zrnům a kolem 8 mm dlouhé. Dosahuje věku 40–45 let a po odkvětu většinou rostliny odumírají.
Nároky, význam, využití:Roste ve vlhkých oblastech v nížinách a zvlášť vysočinách do nadmořské výšky 1200 m, na lesních i jiných stanovištích, často na bohatších nebo naplavených půdách.
Využití: Podobné jako u řady dalších druhů podčeledi – především ve stavebnictví (lešení, domy, mosty apod.), nádoby, hudební nástroje apod. Stébla jsou tvrdá, pevná a těžká (stěny stébel mají hustotu kolem 900 kg/m3), odolná proti hnití; často jsou ale napadána dřevokaznými brouky, proto bývají před použitím máčena v tekoucí vodě nebo uložena v bahně.