Juniperus scopulorum ´Wichita Blue´ - jalovec skalní ´Wichita Blue´ (junscowicblu)
Identifikace
Juniperus scopulorum ´Wichita Blue´ jalovec skalní ´Wichita Blue´
Cupressaceae cypřišovité
Popis
Původ:Pochází ze Skalistých hor USA a Kanady, kde tvoří, podobně jako u nás například smrky, rozsáhlé porosty.
Habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Wichita Blue je zaobleně sloupovitá, vzpřímená a velice hustá odrůda jalovce skalního s měkkým jehličím. V zahradním zápoji dorůstá pouze kolem 3 metrů výšky a v přírodě dvoj až trojnásobek.Listy, květy, plody:Barva keře je výrazně ocelově namodralá v létě a skoro stříbrná a šupinaté listy (jehlice) jsou naměstnané podél větviček, takže vytváří vzpřímené provázky barevných větví, které jsou málo pichlavé. Jedná se o neopadavý jehličnan pomalejšího růstu, kompaktnějšího habitu než podobné odrůdy jalovce skalního a omezené výšky v dospělosti, takže se vejde i do menších zahrad a zahradních aranžmá.

Roste strnule vzhůru a neláme se pod mokrým sněhem. Plody jsou sivé barvy. Celý keř voní silicí. Na zimu se jeho modravá barva ještě více zvýrazňuje do modrostříbrné.
Nároky, význam, využití:Snáší jakoukoli půdu vyjma podmáčené. Nejlépe se jim daří na slunných či pouze mírně přistíněných místech, kde nebudou ztrácet tvar. Po zakořenění snáší i dlouhodobá sucha a silný vítr. Řez není potřeba, ale může se provádět zjara před rašením, nebo na konci léta. Plně mrazuvzdorný do cca -40°C.
Původní druh
Juniperus scopulorum