Pachystachys lutea - tlustoklasec žlutý (paclut)
Identifikace
Pachystachys lutea tlustoklasec žlutý
Acanthaceae paznehtníkovité
Popis
Původ:Peru
Habitus, velikost, věk, kořenový systém:Větvený neopadavý keř dorůstající do výše okolo 1 m (v tropické domovině i 1,5 m).
Listy, květy, plody:Listy jsou vstřícné, s oválnými až vejčitými čepelemi, které bývají dlouhé 10 až 15 cm a široké 2 až 4 cm. Světle až středně zelené listy s matným leskem jsou po obvodě slabě zvlněné, mají výraznou zpeřenou žilnatinu a na koncích tupou špičku.
Na vrcholech výhonů se vytvářejí vzpřímená, klasovitá květenství kuželovitého tvaru až 15 cm dlouhá a 4 cm široká se zlatožlutými srdčitými i 2,5 cm dlouhými listeny, které rostou ve čtyřech sloupcích. Z paždí listenů postupně vyrůstají bílé trubkovité dvoupyské květy dosahující délky do 4 cm. Listeny přetrvávají po několik týdnů, květy vadnou po dvou až třech dnech. V zemích původu kvete od března do září. Plody jsou nenápadné tobolky.[

Nároky, význam, využití:
Pro bohaté kvetení požaduje výživnou půdu, dostatek vláhy a slunce. V zimním období je nutné omezit zálivku a případně zkrátit starší větve.
V tropických zemích je tlustoklasec žlutý s oblibou vysazován jako vytrvalý ozdobný keř.
Ve středoevropských podmínkách se nejčastěji pěstuje jako hrnková rostlina nebo řidčeji se jako jednoletá vysazuje na záhony. V zahradnictví se množí vrcholovými řízky, které při dostatečném teple a vlhkosti za tři týdny zakoření.