Rosa ´Ludvík Večeřa´ - růže (rosludvec)
Identifikace
Rosa ´Ludvík Večeřa´ růže
Rosaceae růžovité
Popis
Původ:kříženec hybridů ´Dortmund´ x ´Dekor´
Habitus, velikost, věk, kořenový systém:Jedná se o pnoucí růži, jejíž hlavní kostra narůstá z 2,5 – 3,5 m dlouhých, silných vzpřímených výhonů. Rozvětvení má rovněž bujný vzrůst. Postranní výhony jsou obloukovité až převislé pod tíhou květních stonků, které nesou v kyticích 10 – 15 květů, zpravidla jen jednou za rok. Výhony jsou nahnědle světle zelené, po celé délce jen slabě ostnité.
Listy, květy, plody:Olistění - listy opadavé.
Listy jsou středně až tmavě zelené, svrchu lesklé, asi 14 x 10 cm velké, pětičetné. Celkové olistění je velmi bohaté, husté a vytrvalé až do pozdního podzimu.
Květy jsou zářivě karmínově červené. Jednotlivé rozkvetlé květy jsou středně velké, asi 8 – 9 cm v průměru, plné, mají asi 20 – 25 korunních plátků se zvlněnými okraji, vyrůstají po 10 - 15. Při odkvětu mění jen málo barevný odstín. Květenství je velmi bohaté, čímž je tato růže obzvláště cenná. Voní slabě, příjemně.
Plody jsou oranžovo červené
Nároky, význam, využití:Je mrazuvzdorná. Uplatňuje se jako pnoucí růže vyvazovaná na různých oporách. Velmi vhodná je vysázená jako solitéra ve veřejné zeleni, kde má dostatek prostoru.
Původní druh
Rosa sp.