Rubus fruticosus - ostružiník křovitý (rubfru)
Identifikace
Rubus fruticosus ostružiník křovitý
Rosaceae růžovité
Popis
Původ:Evropa
Habitus, velikost, věk, kořenový systém:Ostružník křovitý je poloplazivý, částečně vystoupavý a výběžkatý keř s dvouletými až víceletými pruty, které dřevnatějí. Někdy šplhají v křoví nebo v houštinách vzhůru mezi větvemi jiných stromů. Dotkne-li se špička obloučnaté větve půdy, obyčejně zakořeňuje v novou rostlinu. Obvykle dorůstá výšky do 2,5 m.
Výhony jsou hustě pokryté silnými, nejčastěji trochu zahnutými ostny.
Listy, květy, plody:Olistění - listy opadavé.
Listy jsou tmavě zelené, lesklé, dlanitě 3 – 5 četné, často ostnité, složené z lístků široce vejčitých, špičatých, 7 – 10 cm dlouhých, na okraji jednoduše nebo dvojitě pilovitě zubatých, na líci lysých, chlupatých až šedobělavě plstnatých.
Květy skládají latnatá, často bohatá, bílé nebo narůžovělé květenství, až 12 cm dlouhá, vyrůstající z paždí listů dvouletých prutů.
Kvete VI - VII.
Plody jsou černé, lesklé a uzrávají později než maliny, většinou po žních.
Nároky, význam, využití:Roste na slunci i v polostínu. Nejlépe roste v živných, písčitohlinitých, vlhkých půdách. Je u nás otužilý a daří se mu i v městském prostředí.
Plody představují velmi chutné a biologicky hodnotné ovoce, které lze použít na přípravu sirupu, marmelády, zavařenin, apod. Šťávou se někdy přibarvují málo červená révová vína. Sušených listů i plodů je též využíváno při nespecifických průjmech a mírných zánětech sliznice dutiny ústní (kloktadlo).
Půda - živná, písčitohlinitá, vlhká, propustná, neutrální pH.
Kultivary
Rubus fruticosus ´Dirksen Thornless´
Výskyt ve sledovaných parcích/zahradách
1xLetenské sady
12xPrůhonický park
1xAreál ČZU