Sophora davidii - jerlín Davidův (sopdav)
Identifikace
Sophora davidii jerlín Davidův
Fabaceae bobovité
Popis
Původ:V přírodě roste v pustinných oblastech střední a severní Číny
Habitus, velikost, věk, kořenový systém:Nízký, hustě větvený keř, dorůstá výšky kolem 1,5 m (v přírodě za příznivých podmínek až 3 m).
Obývá pustinná stanoviště, kamenité svahy či suché naplaveniny v údolích. V Tibetu stoupá do výšky 3400 m n. m.
Listy, květy, plody:
Větve jsou lysé, na koncích koltcovatí. Zpeřené, na svrchní straně lysé a na spodní straně hedvábně chlupaté listy jsou složené z 11–19 lístků. Květy jsou v asi 10 cm dlouhých hroznech na koncích letošních větví, po 5–10. Květy jsou typicky vikvovité, asi 1,5 cm dlouhé.
U nás kvete v červnu a začátkem července. Pěstuje se prakticky pouze jeden klon, který má korunu bělavě modrou a tmavě modrý až fialový kalich. V přírodě jsou ale rostliny s květy bílými, nažloutlými i růžovými.
Nároky, význam, využití:Vzácně pěstovaný keř. U nás je plně mrazuvzdorný. V zahradě vyžaduje dostatek světla, snáší dobře i sluneční úpal a sušší stanoviště.
Pro svou nenáročnost je ideální i pro extenzivně udržovanou sídlištní zeleň či větší nádoby. Snadno se množí řízkováním v červnu či výsevem semen.

Poznámka: Druh je velice variabilní jak ve velikosti listů, tak ve zbarvení květů. Jsou popsány tři poddruhy – Sophora davidii var. davidii, var. chuansiensis, var. liangshanensis.