Sorbus omissa - jeřáb opominutý (soromi)
Identifikace
Sorbus omissa jeřáb opominutý
Rosaceae růžovité
Popis
Původ:Endemit České republiky
Habitus, velikost, věk, kořenový systém:Vzrůst: Strom s jedním až několika kmeny. Borkla je šedá, v mládí hladká, poměrně brzy podélně rozpraskávající.
Výška: 12 m

Listy, květy, plody:Olistění: Čepel listů je široce eliptická až kosočtverečná, víceméně plochá, na líci zelená a téměř lysá, na rubu žlutošedě zelená a plstnatá, na vrcholu trojúhelníkovitá a špičatá, na bázi široce klínovitá, vzácně zaokrouhlená, průměrně 8,2–9,5 cm dlouhá a 6,1–7,4 cm široká, nejširší zhruba v polovině délky, pravidelně mělce laločnatá, s 9–10 páry postranních žilek, laloky jsou špičaté, jednou až dvakrát zubaté, zářez mezi druhým a třetím lalokem od řapíku je 0,3–0,5 cm dlouhý.
Květ: V, Květenství jsou bohatá, kompaktní, vypouklá, květy s přibližně 20 tyčinkami, prašníky jsou bledě žluté, semeník je polospodní, čnělky jsou dvě, zelenavě krémové, srostlé do 1/2–2/3 své délky. Plody jsou obvejcovité až téměř kulovité, často delší než široké, ve zralosti oranžové až oranžově červené.
Plod:
Nároky, význam, využití:Roste především ve světlých dubových lesích na příkrých kamenitých svazích, a to zejména v jejich středních částech. Typický je roztroušený výskyt.